مرهم سازان

کلسترول خون

 

کلسترول خون

بیماری‌های قلبی و عروقی در جهان رتبه اول علت مرگ و میر را به خود اختصاص داده است. اگرچه این نوع امراض ریشه ژنتیکی هم دارند اما افزایش مرگ و میر ناشی از آنها در دنیای معاصر که سبک زندگی و تغذیه انسان‌ها دگرگون شده است بر جنبه اکتسابی بیماری‌های قلبی و عروقی تاکید دارد. در این میان کلسترول متهم ردیف اول است.

میزان کلسترول خون در نتیجه مصرف دائمی چربی‌های اشباع شده بالا می‌رود و آسیب به رگ‌ها و عضو اصلی مرتبط با شریان بدن یعنی قلب را در پی دارد.

کلسترول عملکرد درست رگ‌ها را مختل می‌کند و زمینه‌ساز بروز انواع نارسایی‌ها در اندام‌های حیاتی بدن می‌شود. مشکل اصلی بالا بودن میزان کلسترول خون به زبان ساده چنین توضیح داده می‌شود. کلسترول خون به مرور در دیواره رگ‌ها و مویرگ‌ها رسوب سختی را شکل می‌دهد که این حالت در اصطلاح تصلب شرایین نامیده می‌شود.

سفت شدن دیواره رگ‌ها کاهش قدرت ارتجاعی آنها را موجب می‌شود که یکی از دلایل اصلی بیماری فشارخون است. اما ضایعه اصلی زمانی رخ می‌دهد که انباشت رسوب در رگ‌ها مجرای داخلی آنها را تنگ می‌کند و خون‌رسانی به اندام‌ها مشکل می‌شود.

شکل نامنظم دیواره رسوبی ادامه گردش خون برای یک یا چند عضو را هم با تهدید جدیدی مواجه می‌سازد. این احتمال وجود دارد که برخورد گلبول‌های قرمز خون با دیواره سخت رسوبی در قسمتی از رگ برخورد کند و یک لخته خونی را تشکیل دهد که مجرای رگ را به کلی مسدود سازد.

این اتفاق خون‌رسانی به یک عضو حیاتی یا قسمتی از ماهیچه‌های بدن را متوقف می‌سازد و با نرسیدن اکسیژن به بافت زنده سلول‌های آن می‌میرند و از کار می‌افتند. فلج موضعی می‌تواند نتیجه حضور این لخته خون دردسرساز شود.

اگر لخته در رگ‌ها و مویرگ‌هایی که خون را به قلب و مغز می‌رسانند ایجاد شوند مرگ بخشی از سلول‌های این اعضای حیاتی اختلالی در عملکرد بدن به وجود می‌آورد که در اصطلاح سکته نامیده می‌شود. سکته هم که معلوم است چه عاقبتی در پی دارد.

رژیم ضد کلسترول

کلسترول خون همواره قابل کاهش است هر فردی می‌تواند از طریق تغییر سبک تغذیه و تحرک بدنی میزان کلسترول خونش را تنظیم کند و از خطر بیماری‌های قلبی و عروقی در امان باشد.

میان رژیم غذایی و میزان کلسترول خون ارتباطی مستقیم وجود دارد. علاوه بر آن برای مثال کاهش 5 درصدی میزان کلسترول مصرفی می‌تواند خطر بیماری‌های قلبی و عروقی را تا 30 درصد کاهش دهد. این به معنای مواجهه با نوعی از بیماری‌های مهلک است که آدمی می‌تواند از بروز آنها جلوگیری کند. کلید موفقیت نیز تنها رعایت رژیم غذایی مناسب است. بخشی از توصیه‌های پزشکی را که حاصل سال‌ها تجربه و علم‌اندوزی در این حوزه است در ادامه برایتان آورده‌ایم.

ـ میزان چربی های اشباع مولد کلسترول در برخی مواد غذایی نظیر گوشت قرمز، لبنیات پرچرب، انواع تنقلات، شیرینی‌ها بویژه از نوع خامه‌ای، روغن‌های جامد و... بیش از سایر خوراکی‌هاست. مصرف این نوع غذاها و خوراکی‌ها را محدود کنید.

ـ خوراکی‌های حاوی فیبر و کربوهیدارت‌ مانند میوه‌ها، سبزیجات، غلات و حبوبات و... از افزایش کلسترول خون و رسوب آنها در دیواره سرخرگی جلوگیری می‌کنند.

ـ در میان میوه‌ها مرکباتی نظیر لیمو، پرتقال و گریپ‌فروت، سیب، گلابی، انگور، کیوی، توت فرنگی‌ و شاه‌توت برای کاهش کلسترول خون بسیار مفیدند. لازم است از این میوه‌ها در فصل وفور آنها به مقدار زیاد مصرف کنید.

ـ مصرف روزانه میوه را فراموش نکنید. میوه‌های در دسترس بویژه سیب حاوی انواع اسیدهای مفید، املاح معدنی و ویتامین‌ها هستند و در بدن به جنگ چربی‌های نسوخته و انباشته شده می‌روند. علاوه بر آن میوه‌ها از بروز یبوست جلوگیری می‌کنند، بیماری‌های گوارشی را کاهش می‌دهند و در کاهش وزن موثرند. تا حد امکان همه میوه‌ها را با پوست بخورید.

ـ در رژیم غذایی خود از غذاهای اصلی بویژه سرخ‌کردنی‌ها بکاهید و انواع سبزیجات، سالاد، دسرهای کم‌چرب، میوه‌ها، صیفی‌جات، کاهو، هویج و کلم را با آنها جایگزین کنید. فکرتان را درباره غذاها تغییر دهید و قبول کنید یک ظرف سالاد حاوی انواع سبزی و میوه می‌تواند برای بدنتان یک شام سبک و مفید تدارک ببیند. از وابستگی به نان و برنج رها شوید.

ـ تخم‌مرغ یکی از منابع کلسترول است. اما مصرف آن را قطع نکنید. تخم‌مرغ حاوی انواع مواد معدنی و ترکیب‌های غذایی مفید است که مصرف آنها رساندن مقداری کلسترول را به بدن توجیه می‌کند. مگر آن که پزشک مصرف آن را برایتان منع کرده باشد. علاوه بر آن فراموش نکنید بدن انسان نسبت به کمبود برخی ترکیب‌های غذایی واکنش نشان می‌دهد و این واکنش درباره قطع کامل مصرف کلسترول و تولید مقداری از آن است.

ـ از لبنیات کم‌چرب استفاده کنید و در مصرف دل و جگر و همچنین غذاهای محبوب ایرانی‌ها کله پاچه اعتدال را از دست ندهید. چنین غذاهایی برای افرادی که در معرض سکته هستند به معنای کارت دعوتی برای سکته طی چند ساعت آینده است.

ـ تا می‌توانید به جای روغن‌های گیاهی جامد و مایع از روغن زیتون، روغن هسته انگور و همچنین روغن سبوس برنج استفاده کنید. روغن زیتون این میوه بهشتی را دست‌کم نگیرید.

روغن زیتون نه‌تنها کلسترول را بالا نمی‌برد بلکه از میزان آن می‌کاهد. نکته جالب درباره زیتون این است که مصرف آن به هر مقدار هیچ ضرری برای بدن انسان ندارد. زیتون حاوی ریزمغذی‌هایی است که تغذیه سلول‌های بدن را برعهده دارند. واژه گرسنگی سلولی تا به حال به گوشتان خورده؟ افراد چاق با چنین عارضه‌ای مواجهند و مقاومت بدنی پایین آنها از این نوع سوءتغذیه سلولی ناشی می‌شود. زیتون گران نخرید. زیتونی که در شمال ایران به عمل می‌آید از انواع مرغوب است.

ـ تحرک بدنی روش مستقیم چربی سوزی است. تحقیقات نشان می‌دهد هنگام ورزش و تا 48 ساعت پس از آن بدن شما مشغول چربی‌سوزی است. این تحرک بدنی می‌تواند در حد یک پیاده‌روی روزانه نیم ساعته یا تعدادی نرمش‌های سبک و بدون نیاز به هر وسیله‌ای باشد.

ـ از سیگار و الکل پرهیز کنید.

ـ از استرس اجتناب کنید. استرس هنگامی که با کلسترول بالا دست به یکی کنند خون عاشقان غذاهای چرب را می‌ریزند!

ـ از دانه سویا، جودوسر، چای سبز و ماءالشعیر بیشتر استفاده کنید. چای سبز فولیک اسید دارد و از اکسید شدن کلسترول جلوگیری می‌کند.

ناگفته نماند در علم پزشکی کلسترول به دو نوع خوب و بد تقسیم می‌شود و بالطبع منظور از کلسترول در توصیه‌های بالا کلسترول بد (LDL) است که رسوب دیواره رگ‌ها را در پی دارد.

جادوی ضدکلسترول

دستورالعملی ساده برای از بین بردن کلسترول اضافی خون وجود دارد که حتی رسوب دیواره‌های رگ‌ها را از بین می‌برد.

این روش مطابق طب سنتی و از مواد طبیعی و غیرمضر استفاده می‌کند اما احتیاط حکم می‌کند افراد تحت مداوا قبل از انجام آن با پزشک خود مشورت کنند.

عده‌ای معتقدند به کار بستن این شیوه چنان موجب رسوب‌زدایی می‌شود که افراد بیمار را از جراحی قلب نیز بی‌نیاز می‌سازد. درمان در این روش نیز مانند اغلب شیوه‌های مقابله با کلسترول خون از متد خوردنی! استفاده می‌کند. کافی است روزی نصف استکان (حدود 30 میلی‌لیتر) از شربتی غلیظ و طبیعی که البته کاملا بی‌بو هم هست میل کنید. شیوه تهیه این عصاره به شرح زیر است:

30 حبه سیر را پوست بکنید و به همراه 5 عدد لیموترش سنگی (لیموهای تازه زرد و درشت) که هسته آن را گرفته‌اید در همزن کاملا مخلوط کنید. لیموها باید با پوست باشد. مخلوط به دست آمده را با یک لیتر آب بجوشانید تا فقط یکی دو بار قل بزند. یادتان باشد زیاد جوشاندن این مخلوط خاصیت آن را کاملا از بین می‌برد.

پس از سرد شدن آن را از صافی رد کنید و درون یک شیشه بریزید. عصاره حاضر شده را درون یخچال نگهداری کنید و به مدت 3 هفته هر روز پیش یا پس از غذا میل کنید. تاثیر شگفت‌انگیز این عصاره شفابخش پس از چند روز کاملا قابل حس است.

پس از مدت مذکور 8 روز از خوردن عصاره سیر و لیمو پرهیز کنید و سپس دومین دوره مصرف را آغاز کنید. پیروی قدم به قدم از این شیوه برای حدود یک سال شما را از کلسترول در امان نگه می‌دارد.

یادتان نرود مصرف این عصاره فقط 2 دوره در سال توصیه می‌شود و دستورالعمل تهیه آن نیز با شیوه‌های دیگر قابل جایگزین نیست و باید با دقت و به درستی انجام شود.

این بهترین شیوه کاهش کلسترول خون و از بین بردن رسوب دیواره رگ‌ها به توصیه محققان دانشکده پزشکی دانشگاه اولانگن آلمان است که نه تنها عوارض جانبی ندارد بلکه بنا به تجربه برای بیماران کاملا موفقیت‌آمیز محسوب می‌شود.

 

اینستاگرام

تصویر
هوادار
علاقمندی

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/marhamsa/public_html/modules/mod_joominainsta/mod_joominainsta.php on line 73

مرهم سازان

شرکت داروسازی مرهم سازان سینا (سهامی خاص) به منظور انجام تحقیقات کاربردی و تولید صنعتی و علمی داروهای گیاهی در سال 1390 با هدف تهیه محصولاتی با کیفیت بالا مطابق با معیارهای بین المللیتاسیس گردید

شماره تماس: 02144489327 و 02144489327

email:info@marhamsazan.com